Ciąg alkoholowy co to jest cug alkoholowy i jak go przerwać

Obecnie, kiedy alkohol często staje się sposobem na odprężenie i relaks po ciężkim dniu oraz lekiem na codzienne problemy, bardzo łatwo wpaść w błędne koło związane z piciem alkoholu. Co to jest ciąg alkoholowy (cug alkoholowy)? Utrata kontroli w piciu alkoholu w połączeniu z mało komfortowymi i ciężkimi do zniesienia objawami zespołu abstynencyjnego to prosta droga prowadząca do ciągów alkoholowych.Czy da się go przerwać samodzielnie bez żadnej pomocy? W jaki sposób można pomóc bliskiej osobie, która od kilku dni w ogóle nie trzeźwieje?

Co to jest ciąg alkoholowy (cug)

Ciężko jest precyzyjnie określić czym dokładnie jest cug alkoholowy. Zdaniem lekarzy, o ciągu alkoholowym można mówić wówczas, gdy dana osoba jest w stanie permanentnego upojenia alkoholowego przez okres dłuższy niż jeden dzień. Mechanizm pozostawania w ciągu alkoholowym jest stosunkowo prosty.

W momencie, gdy stan upojenia u danej osoby maleje, spada dobre samopoczucie, pojawia się ból i dyskomfort psychiczny, czyli standardowe objawy tak zwanego kaca. Aby złagodzić te objawy, a nawet się ich całkowicie pozbyć, alkoholik sięga po kolejną porcję alkoholu. Motywy tego działania mogą się różnić u poszczególnych osób, dodatkowo mogą się one różnić na poszczególnych etapach choroby alkoholowej.

ciąg alkoholowy co to jest cug alkoholowy i jak go przerwać

Cug alkoholowy

Wiele osób uważa, że wypijanie jednego kieliszka wina, jednego piwa czy drinka codziennie wieczorem "dla relaksu" jest nieszkodliwym zwyczajem, który nie prowadzi do niczego złego. Niestety takie przekonanie jest mylne. Jeżeli celem osoby pijącej alkohol jest regularne odurzanie się, to należy to potraktować jako sygnał ostrzegawczy, gdyż ryzyko wpadnięcia w cug alkoholowy znacznie wzrasta w takiej sytuacji.

Najczęściej choroba alkoholowa zaczyna się niewinnie. Na początkowym etapie najczęściej pije się alkohol dla odprężenia się i odstresowania, a także po to, żeby się lepiej bawić w towarzystwie. Dzięki alkoholowi jesteśmy bardziej otwarci i towarzyscy. Jednak wcześniej czy później każda tak osoba postanawia sobie udowodnić, że alkohol nie jest jej do niczego potrzebny i że bez problemu może normalnie funkcjonować nie pijąc alkoholu. W takiej sytuacji bardzo często u tych osób pojawiają się oznaki rozdrażnienia, niepokój czy różnego rodzaju bóle, czyli klasyczne objawy syndromu odstawienia.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Samodzielne wydostanie się z ciągu alkoholowego jest niezmiernie trudne. Dodatkowo nagłe odstawienie alkoholu może spowodować powikłania zagrażające zdrowiu, a nawet życiu osoby uzależnionej. Do tego typu powikłań zalicza się m.n.

 1. majaczenie alkoholowe (delirium tremens);
 2. padaczkę alkoholową;
 3. przyspieszone bicie serca (tachykardię);
 4. nadpotliwość;
 5. nadwrażliwość na bodźce;
 6. silne bóle głowy;
 7. pobudzenie psychoruchowe.

Dolegliwości te są najczęściej na tyle intensywne, że osoba uzależniona wymaga opieki lekarskiej. Decyzja o podjęciu leczenia alkoholizmu jest z pewnością bardzo trudną decyzją. Powtarzające się coraz częściej ciągi alkoholowe stawiają jednak osobę chorą właściwie w sytuacji bez wyjścia, musi ona podjąć decyzję, czy decyduje się zakończenie picia alkoholu i na leczenie czy też pije dalej i ryzykuje, że w końcu zapije się na śmierć. Czy warto czekać, aż alkohol doprowadzi do wypadku, ciężkiej choroby czy utraty rodziny? Każdy sam musi sobie na te pytania odpowiedzieć.

Jakie leki po ciągu alkoholowym

Pierwszym krokiem walki z nałogiem jest detoks alkoholowy, czyli odtrucie. Jeżeli choroba jest zaawansowana, to etap ten powinien być przeprowadzany pod nadzorem specjalistów, najlepiej w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień lub ewentualnie w szpitalu. Następnym etapem leczenia jest wielotygodniowa terapia, która stopniowo pozwala osobie uzależnionej w zatrzymaniu choroby i odzyskaniu kontroli nad własnym życiem.

Na zaawansowanym etapie choroby alkoholowej cug alkoholowy jest zapijaniem trzeźwości. Osoba uzależniona spożywa kolejną dawkę alkoholu zanim całkiem wytrzeźwieje po poprzedniej, żeby tylko nie dopuścić do pojawienia się objawów związanych z odstawieniem alkoholu, które na tym etapie choroby są już znacznie trudniejsze do zniesienia. Alkoholik ucieka od rzeczywistości, gdyż pod wpływem upojenia alkoholowego życie wydaje się dużo łatwiejsze, a świat zewnętrzny bardziej bezproblemowy.

Jak pomóc bliskiemu zakończyć cug alkoholowy?

Uzależnienie jest procesem, który niszczy człowieka psychicznie i fizycznie. Jeżeli osobie uzależnionej zdarza się popadać w ciągi alkoholowe, nawet takie przerywane kilkumiesięczną abstynencją, to jest to sygnał, że dana osoba potrzebuje profesjonalnej pomocy, żeby poradzić sobie z nałogiem.

Ile trwa ciąg alkoholowy?

Obecnie większość terapeutów za ciąg alkoholowy uznaje nietrzeźwość, która trwa ponad 48 godzin. Zdarza się, że permanentny stan upojenia alkoholowego trwa u danej osoby kilka dni, tygodni, miesięcy, a nawet lat. Czas pozostawania przez osobę uzależnioną w ciągu alkoholowym jest sprawą mocno indywidualną i zależy między innymi od etapu jego choroby, a także od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Jakie są objawy ciągu alkoholowego?

Kiedy można podejrzewać, że mamy do czynienia z cugiem alkoholowym? Jego objawy generalnie są bardzo zbliżone do objawów choroby alkoholowej. Podstawową różnicą jest to, że głównym objawem ciągu alkoholowego jest wielodniowy stan upojenia alkoholowego, przerywany okresami abstynencji, które w miarę rozwoju choroby alkoholowej stają się coraz krótsze.

Do innych objawów ciągu alkoholowego zaliczamy m.in.:

 • zespół odstawienny - w momencie powrotu do trzeźwości pojawiają się nudności, ból głowy, drżenie rąk, bezsenność, nadciśnienie oraz arytmia, agresja, nadwrażliwość na dźwięk oraz światło, lęk oraz drażliwość. Objawy ustępują w momencie dostarczenia organizmowi kolejnej dawki alkoholu.
 • głód alkoholowy - potrzeba napicia się alkoholu, myśli osoby uzależnionej krążą nieustannie wokół tematu związanego z piciem alkoholu;
 • picie alkoholu już od samego rana (czyli tzw. klinowanie) - osoba uzależniona pije już od samego rana, żeby tylko nie dopuścić do pojawienia się objawów odstawiennych oraz nie musieć wracać do rzeczywistości;
 • brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu - osoba uzależniona pije najczęściej do oporu, nie jest w stanie poprzestać na wypiciu jednego piwa czy jednego kieliszka wina;
 • zwiększona tolerancja na alkohol - w miarę rozwoju choroby alkoholowej osoba uzależniona musi wypijać coraz większe dawki alkoholu, żeby osiągnąć pożądany stan upojenia, ilość, którą piła we wcześniejszym okresie nagle okazuje się niewystarczająca.

Skutki ciągu alkoholowego

Nadmierne spożywanie alkoholu zostawia ślad w naszym organizmie, negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie, zmienia sposób zachowania i świadomość osoby chorej. Negatywne skutki ciągu alkoholowego możemy wyróżnić w podziale na skutki wpływające na sferę zdrowia fizycznego oraz na strefę zdrowia psychicznego i sferę emocjonalną.

Do negatywnych skutków w sferze zdrowia fizycznego zaliczamy m.in.:

 • refluks żołądkowo-przełykowy;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • poalkoholowe stłuszczenie i marskość wątroby;
 • wyniszczenie organów wewnętrznych;
 • stany zapalne żołądka czy dwunastnicy;
 • zaburzenia pracy serca.

Do negatywnych skutków w sferze psychicznej i emocjonalnej zaliczamy:

 • zaniki pamięci, "urwany film";
 • halucynacje;
 • obłęd alkoholowy;
 • obniżenie nastroju prowadzące do depresji, stany lękowe;
 • rozpad życia rodzinnego i zawodowego;
 • impotencję.

Negatywnych skutków choroby alkoholowej jest naprawdę wiele. To, które z nich wystąpią u danej osoby jest sprawą indywidualną. Nie ulega jednak wątpliwości, że nieleczona choroba alkoholowa ostatecznie prowadzi do utraty własnego zdrowia oraz rozpadu życia społecznego.

Czy ciąg alkoholowy grozi śmiercią?

Niestety odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Długotrwałe ciągi alkoholowe mogą skutkować silnym zatruciem organizmu oraz niewydolnością wielonarządową, a w konsekwencji nawet śmiercią. Osoba chora najczęściej nie kontroluje ilości wypijanego alkoholu, dodatkowo w miarę rozwoju choroby potrzebuje go coraz więcej, co stosunkowo łatwo może doprowadzić do przedawkowania.

Najtrudniejszą rzeczą, którą musi zrozumieć osoba w trakcie leczenia jest to, że fakt, że przestała pić, nie czyni go zdrowym. Taka osoba już nigdy nie będzie całkowicie zdrowa i nie będzie w stanie kontrolować picia alkoholu. Z tego względu w przypadku osób uzależnionych zabronione jest spożywanie nawet minimalnych ilości alkoholu, gdyż może to doprowadzić do nawrotu.

Po zakończeniu leczenia osobę uzależnioną czeka zderzenie z prawdziwym życiem oraz z problemami, które powstały w wyniku jego choroby. Jednak dzięki temu, że dana osoba jest trzeźwa, to będzie ona w stanie zmierzyć się z tymi problemami.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy przed śmiercią alkoholika

Obawiasz się, że Ty lub Twój bliski jest w ostatnim stadium alkoholizmu? Sprawdź jakie są fazy alkholizmu i objawy przed śmiercią alkoholika.

Zapaść alkoholowa

Czym jest zapaść alkoholowa, co w ogóle sprawia, że zapaść się pojawia? Dlaczego się ona pojawia? Jakie są objawy i skuteczne sposoby leczenia.

Głód alkoholowy objawy

Sprawdź jakie są objawy głodu alkoholowego, sygnały ostrzegawcze oraz jego wyzwalacze. Znajdziesz również kilka sposobów na radzenie z głodem alkoholowym.