Głód alkoholowy objawy - co czuje alkoholik, sygnały ostrzegawcze i wyzwalacze

Głód alkoholowy jest jednym z podstawowych objawów uzależnienia od alkoholu. Osoba chora odczuwa przymus picia, z którym właściwie nie ma szansy sobie sama poradzić siłą woli. Poniższy artykuł przybliży Ci kwestie związane z głodem alkoholowym - dowiesz się, co to jest, jakie są objawy oraz jak sobie można z nim radzić.

głód alkoholowy objawy

Głód alkoholowy objawy i ile trwa

Głód alkoholowy jest jednym z wielu objawów choroby alkoholowej. Najczęściej jest on określany jako przymus picia. Osoba chora największy przymus odczuwa z reguły od razu po wytrzeźwieniu i jest to ten moment, który bardzo ciężko jest jej przetrwać samemu.

Głód alkoholowy może również nawracać u osoby będącej na etapie zdrowienia, a zwłaszcza na początku tej drogi. Zdarza się również, że objawy głodu alkoholowego pojawiają się nawet po kilku latach przerwy od ostatniego picia. Określenie, kiedy głód alkoholowy przestanie się pojawiać, jest bardzo trudne. Jest to kwestia indywidualna i u każdej osoby sytuacja może wyglądać inaczej.

Nasilenie objawów głodu alkoholowego jest najczęściej na tyle wysokie, że utrudnia on normalne funkcjonowanie. Alkoholik zaczyna zachowywać się nielogicznie, a wszystkie jego myśli i działania koncentrują się na tym, żeby się napić. Z tego względu głów alkoholowy jest chyba najczęstszą przyczyną przerwania abstynencji przez trzeźwiejącego alkoholika i powrotu do nałogu.

Sygnały ostrzegawcze głodu alkoholowego

Jeżeli już od dawna nie pijesz alkoholu, to powinieneś być już wyczulony na pewne sygnały ostrzegawcze głodu alkoholowego. Tych objawów nie należy ignorować. Jeżeli zaczynasz odczuwać niepewność i lęk, stajesz się nerwowy i pojawiają się obawy o dalsze wytrwanie w trzeźwości, to podziel się tym z bliskimi.

W kryzysowych sytuacjach posiadanie wsparcia jest bardzo ważne. Możesz również skontaktować się ze specjalistą - taka osoba doskonale wie, w jaki sposób pomóc osobie walczącej z głodem alkoholowym i jest w stanie udzielić Ci odpowiedniego wsparcia.

Prywatne ośrodki leczenia uzależnień Śląskie i w całej Polsce uczą osoby uzależnione sposobów radzenia sobie z głodem alkoholowym oraz rozpoznawania pierwszych symptomów. Alkoholizm jest chorobą bardzo podstępną. Jeśli chcesz się z niej wyleczyć, to do końca życia musisz zachowywać czujność, żeby choroba nie powróciła.

Objawy głodu alkoholowego - co czuje alkoholik

Jak już wcześniej wspomniano, objawy głodu alkoholowego są najbardziej odczuwalne na początku drogi ku wyzdrowieniu. Pojawiające się wówczas objawy można podzielić na psychiczne oraz fizyczne (somatyczne). Co czuje alkoholik na głodzie i jakie jest jego zachowanie?

Do najczęściej występujących objawów psychicznych zaliczamy:

 • rozdrażnienie,
 • zaburzenia koncentracji,
 • poddenerwowanie,
 • niepokój,
 • lęk,
 • wahania nastrojów,
 • natrętne myśli dotyczące picia oraz rozmyślanie nad tym, skąd wziąć alkohol,
 • słabość i brak energii.

Fizyczne objawy głodu alkoholowego mogą być dla osób uzależnionych równie trudne do zniesienia, jak objawy psychiczne. Zachowanie alkoholika na głodzie posiada wiele negatywnych objawów somatycznych, do których zaliczamy m.in.:

 • bóle brzucha,
 • wrażenie kołatania serca,
 • nadmierną potliwość,
 • brak apetytu,
 • zaburzenia snu - problemy z zaśnięciem i bezsenność, a także nocne koszmary.

Wyzwalacze głodu alkoholowego

Źródła głodu alkoholowego można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników wewnętrznych zaliczamy to, co dzieje się w głowie osoby uzależnionej, czyli głównie jego myśli i uczucia. Do czynników zewnętrznych można zaliczyć to, co osobie chorej kojarzy się z piciem alkoholu, czyli np. konkretne miejsca, ludzi czy sytuacje.

Bardzo często głód alkoholowy pojawia się w sytuacjach złości, wstydu czy stresu, czyli w takich, z którymi wcześniej osoba uzależniona radziła sobie dzięki znieczulaniu się alkoholem. Alkohol właściwie nie pozwalał danej osobie przeżywać tych emocji, gdyż je po prostu zagłuszał. Z tego względu osoby pozbawione alkoholu odczuwają je znacznie silniej.

Z tego powodu to właśnie w takich trudniejszych momentach u osób zdrowiejących z choroby alkoholowej pojawia się chęć poradzenia sobie z uczuciami w taki sposób, w jaki dana osoba radziła sobie z nimi wcześniej, czyli poprzez picie alkoholu.

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

Jeżeli alkoholik decyduje się na odstawienie alkoholu, to w ciągu pierwszych 24-48 godzin po odstawieniu oprócz głodu alkoholowego może doświadczyć również AZA Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, inaczej nazywanego Zespołem Odstawiennym. W tym czasie mogą się u niego pojawić takie objawy jak:

 • drżenie rąk,
 • bóle głowy,
 • wymioty,
 • wzrost ciśnienia krwi.

W niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z powikłanym alkoholowym zespołem abstynencyjnym, którego objawy są znacznie mocniej nasilone niż w przypadku klasycznego zespołu odstawiennego. W tej sytuacji u osoby uzależnionej mogą się pojawić:

 • drgawki,
 • omamy,
 • halucynacje,
 • psychozy alkoholowe.

Objawy głodu alkoholowego mogą być na tyle nasilone, że osoba decyduje się na powrót do alkoholu, żeby objawy zniknęły. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które próbują sobie poradzić z chorobą alkoholową w samotności. Na początkowym etapie walki z uzależnieniem bardzo ważne jest, żeby mieć dookoła siebie osoby będące wsparciem w tej walce. Takie osoby można znaleźć na przykład w Ośrodku Leczenia Uzależnień.

Głód alkoholowy objawy - jak leczyć?

W ośrodku leczenia uzależnień osoba uzależniona będzie przebywać w otoczeniu osób, które dobrze ją rozumieją, gdyż sami przeżyli to samo. Podzielenie się z nimi trudnościami, które alkoholik napotyka na drodze ku trzeźwości jest kluczowe, żeby osiągnął wyznaczony cel.

Dzielenie się z innymi osobami swoimi uczuciami i przeżyciami jest bardzo trudne dla większości osób. Często osoba toczy ze sobą wewnętrzną walkę zanim zdecyduje się na ujawnienie światu swoich uczuć. Jeżeli do tego dojdzie, to z dużym prawdopodobieństwem u takiej osoby zmniejszy się przymus picia.

Zdarza się jednak, że pacjenci nie chcą mówić innym o tym, co ich dręczy. Takie osoby zaczynają ulegać swoim myślom i negować sens leczenia. Choroba alkoholowa podsuwa im różne "racjonalne" argumenty przemawiające za tym, żeby iść się napić. W ośrodku leczenia uzależnień terapeuci starają się nauczyć osoby, żeby informowały otoczenie o tym, że pojawiają się u nich tego typu myśli.

Im więcej czasu upływa od momentu odstawienia alkoholu, tym bardziej łagodnieją objawy odstawienne, co nie oznacza oczywiście, że głód alkoholowy już się nie pojawi. Należy jednak pamiętać o tym, że każde, nawet jednorazowe wypicie alkoholu, może spowodować u osoby uzależnionej nawrót choroby. Z tego względu trzeźwi alkoholicy powinni już zawsze unikać alkoholu.

Zachowanie alkoholika - "mnie to nie dotyczy"

Osoby uzależnione podczas terapii w naszym ośrodku bardzo często opowiadają o tym, że nie dostrzegali oni u siebie problemu alkoholowego. Jeżeli bliska im osoba zwracała im na to uwagę, to wypierali oni ich słowa. Z reguły większość nich zaczynała od wypijania piwa lub drinka dla rozrywki. Ciężko im było określić moment, w którym picie alkoholu nie było już wyborem, a koniecznością i kiedy zaczęły się u nich pojawiać objawy głodu alkoholowego.

Kiedyś alkoholicy kojarzyli nam się głównie z osobami stojącymi godzinami pod sklepem. Obecnie sytuacja się bardzo zmieniła i coraz częściej mamy do czynienia z alkoholikami wysoko funkcjonującymi (High Functioning Alkoholics). Niestety, stres, pośpiech, rywalizacja czy presja otoczenia sprzyjają uzależnieniom.

Statystyki dotyczące osób uzależnionych nie są zbyt optymistyczne. Szacuje się, że ok. 80% osób uzależnionych ukrywa przed otoczeniem, że ma problem, a aż 90% osób uzależnionych nie podejmuje leczenia. Wśród osób ukrywających się, a co za tym idzie nieleczących się, bardzo wielu to właśnie alkoholicy wysoko funkcjonujący.

Co pomaga radzić sobie z objawami głodu alkoholowego?

Jeżeli jesteś osobą uzależnioną i odczuwasz silny głód alkoholowy, z którym ciężko ci jest sobie poradzić, to poniżej znajdziesz kilka przykładowych sposobów pozwalających Ci na utrzymanie abstynencji:

 • unikaj sytuacji, ludzi i miejsc kojarzących Ci się z piciem,
 • skorzystaj z pomocy i wsparcia terapeuty leczenia uzależnień,
 • idź na spotkanie Anonimowych Alkoholików,
 • postaraj się odwrócić swoje myśli od alkoholu i skup się na czymś innym (np. oglądaniu telewizji, czytaniu książki, wycieczce rowerowej, sprzątaniu czy po prostu idź na spacer),
 • porozmawiaj z kimś o tym, co czujesz i co Ci dolega, najlepiej z osobą, która sama przeszła tą drogę i która najlepiej zrozumie twoje uczucia,
 • przypomnij sobie, ile krzywdy alkohol wyrządził Tobie i twojej rodzinie.

Aby wytrwać w trzeźwości bardzo ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego wsparcia. Najważniejszą rzeczą jest, żeby wytrwać i nie poddać się głodowi alkoholowemu. Nie warto zaczynać wszystkiego od nowa.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy przed śmiercią alkoholika

Obawiasz się, że Ty lub Twój bliski jest w ostatnim stadium alkoholizmu? Sprawdź jakie są fazy alkholizmu i objawy przed śmiercią alkoholika.

Jakie argumenty trafiają do alkoholika

Jak pomóc alkoholikowi w Twojej rodzinie lub znajomemu? Sprawdź jakie argumenty możesz wykorzystać oraz co zrobić, aby pomóc wyjść im z alkoholizmu.

Ciąg alkoholowy (cug)

Utrata kontroli w piciu alkoholu w połączeniu z mało komfortowymi i ciężkimi do zniesienia objawami zespołu abstynencyjnego. Dowiesz się co to jest ciąg alkoholowy i jak sobie z tym radzić.