Jak przestać pić alkohol piwo - domowe sposoby czy leczenie

Jeżeli nie należysz do osób uzależnionych od alkoholu, to z pewnością odmówienie sobie picia nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu. Niestety inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób znajdujących się w sidłach choroby alkoholowej. Dla takich osób kontrolowanie ilości oraz częstotliwości picia alkoholu jest niesamowicie problematyczne i trudne.

Takie osoby często obiecują sobie w głowie, że ograniczą ilość lub częstotliwość picia, ale najczęściej tego typu obietnice są łamane i nieprzestrzegane. W końcu łamanie tego typu obietnic staje się dla osób uzależnionych codziennością. Jak w takim razie skończyć z piciem alkoholu i pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie? Co może być dla osoby uzależnionej tym hamulcem, który sprawi, że raz na zawsze zdecydują się na zaprzestanie picia alkoholu?

Jak przestać pić alkohol - domowe sposoby

Jeżeli kiedykolwiek miałeś styczność z osobą uzależnioną, to z pewnością zdarzyło Ci się usłyszeć od niej, że to nie zaprzestanie picia jest problemem. Odstawić alkohol można stosunkowo łatwo. Prawdziwym problemem jest późniejsze życie bez alkoholu. Takie osoby muszą się nauczyć, jak całkowicie wyeliminować alkohol ze swojego życia. Często zadają sobie oni pytania - co teraz? Jak radzić sobie z problemami w życiu bez alkoholu? Czym wypełnić sobie wolny czas? Jak spędzać wieczory, skoro nie można napić się piwa czy drinka po ciężkim dniu? Jak się relaksować? Jak zniwelować spustoszenia, które pozostawił alkohol? Każda osoba, która zdecydowała się na walkę o siebie i podjęła walkę z uzależnieniem musi sobie odpowiedzieć na tego typu pytania.

Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, które mogą się okazać przydatne w planowaniu nowego życia bez alkoholu.

  1. Znajdź sobie zajęcie, które naprawdę Cię pochłonie i które zastąpi Ci kilkudniowe maratony alkoholowe. Postaraj się odkryć to, co Cię interesuje. Znajdź sobie nową pasję, w której będziesz mógł się realizować i dzięki której odkryjesz, że granice można przekraczać również w innych aspektach życia. Tego typu działania mogą Ci przynieść naprawdę wiele satysfakcji i szczęścia.
  2. Decydując się na rezygnację z alkoholu porzucasz miejsce, w którym do tej pory czułeś się bezpiecznie i komfortowo. Mimo to nie stój bezradnie, tylko działaj. W procesie leczenia bardzo ważna jest zmiana Twoich dotychczasowych przyzwyczajeń i nawyków oraz sposobów działania. Musisz wypracować sobie nowy harmonogram i plan dnia. Dobrym rozwiązaniem może być przygotowywanie wieczorem planu dnia na kolejny dzień. Rozpisz sobie punkt po punkcie, godzina po godzinie, wszystko to, co musisz lub chcesz wykonać w kolejnym dniu. A następnie po prostu realizuj ten plan.
  3. Jeżeli targają Tobą różne emocje takie jak złość czy niezadowolenie, to jest to normalne. Postaraj się znaleźć jakieś ujście dla tych emocji. Idealnym rozwiązaniem może być na przykład uprawianie sportu. To idealne rozwiązanie pozwalające pozbyć się negatywnych emocji.
  4. Znajdź sobie nowych, trzeźwych znajomych. W procesie leczenia bardzo ważne jest pozbycie się z Twojego otoczenia osób, które nie szanują Twojej decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu i nieustannie namawiają Cię, żebyś się napił. Takie osoby mogą Ci tylko zaszkodzić. Z początku odmawianie alkoholu pewnie będzie dla Ciebie problematyczne, ale nauczą Cię tego terapeuci leczenia uzależnień w naszym ośrodku. Bardzo dużym wsparciem podczas leczenia mogą być również spotkania z ludźmi ze wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Na takich spotkaniach uzyskasz wsparcie osób, które przeżyły to, co Ty, a jednocześnie pozwolą Ci one wypełnić Twój wolny czas.
jak przestać pić alkohol piwo domowe sposoby

Jak rzucić picie?

Alkoholizm jest chorobą, która może dotknąć każdego. Występuje ona u osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym i stanie majątkowym, o różnym poziomie wykształcenia itp. Każda uzależniona osoba prędzej czy później przekroczy pewne granice dotyczące spożywania alkoholu. Najczęściej choroba zaczyna się niepozornie - takie osoby piją alkohol w celach towarzyskich, na imprezie, piją, bo dzięki temu czują się bardziej pewni siebie, są bardziej rozmowni i towarzyscy, są duszą towarzystwa.

Droga od tego etapu na dno jest bardzo różna, u różnych osób. Czasami trwa ona naprawdę długo, innym razem jest bardzo krótka. W niektórych przypadkach dopiero po wielu latach takiego picia chwilowa abstynencja staje się problemem dla danej osoby i prawdziwym wyrzeczeniem. Inna niewielka grupa ludzi po prostu obudzi się któregoś dnia brudna i śmierdząca na ulicy czy na przystanku autobusowym.

Jak pomóc alkoholikowi przestać pić

Do naszego ośrodka bardzo często zgłaszają się osoby, które same lub przy pomocy swoich bliskich uświadomiły sobie, jak bardzo alkohol zdominował ich życie i które postanowiły coś z tym zrobić. Podjęły one decyzję, że nie chcą już pić alkoholu. Należy pamiętać, że uzależnienie od alkoholu nie musi się objawiać kilkudniowymi ciągami alkoholowymi, nie musi ono oznaczać problemów w pracy, walki z długami czy przemocy alkoholowej. Te elementy mogą się pojawić w życiu osoby uzależnionej, ale nie muszą. Nawet codzienne picie niewielkich ilości alkoholu wieczorem może stanowić pewne zagrożenie.

Dla wielu osób decyzja o podjęciu terapii w ośrodku jest ostatecznością. W pierwszej kolejności osoby uzależnione często próbują sobie same poradzić z problemem, jakim jest alkoholizm. Takie podejście nie zawsze musi być skazane na niepowodzenie. Bardzo dużo zależy od siły woli danej osoby oraz od wsparcia, które otrzymuje od bliskich. Samo uświadomienie sobie, że ma się problem z alkoholem stanowi niezwykle ważny krok na drodze do odzyskania trzeźwości.

Jeżeli zdałeś sobie sprawę, że powinieneś odstawić alkohol, gdyż jest go w Twoim życiu zbyt wiele, to nie zwlekaj. Uzależnienie jest równią pochyłą, nie ma co czekać aż sytuacja się pogorszy i pojawią się problemy w życiu osobistym czy zawodowym. Dobrym krokiem w takiej sytuacji będzie z pewnością skorzystanie z fachowej pomocy. Podjęcie terapii pod okiem specjalisty pomoże Ci poznać istotę problemu oraz poradzić sobie z nim.

Jeżeli jesteś osobą uzależnioną i właśnie czytasz ten tekst, to pamiętaj, że na początku musisz zrobić jeden niewielki, ale bardzo ważny krok - uświadomić sobie, że potrzebujesz pomocy. Jeśli problem dotyczy bliskiej Ci osoby, to być może ten alkohol pomoże ci w zrozumieniu, jak z taką osobą rozmawiać. W obu tych sytuacjach pomocna może być również rozmowa ze specjalistą z ośrodka leczenia uzależnień.

Znaczna większość osób przez długi czas będzie dla osób z zewnątrz wydawać się normalnie funkcjonującymi ludźmi. Osoby postronne nie od razu zauważą, że te osoby mają problem z alkoholem. Wśród pacjentów naszego ośrodka znajduje się wielu czynnych zawodowo dyrektorów, aktorzy, kucharki, matki kilkorga dzieci czy uczniowie. Przekrój społeczny i wiekowy jest naprawdę zróżnicowany. Nie u każdej z tych osób punkt zwrotny to kilkadziesiąt lat.

W obecnych czasach alkoholizm staje się coraz bardziej powszechny wśród osób młodych, którym alkohol towarzyszy w życiu coraz częściej i intensywniej niż jeszcze kilka lat temu. Badania statystyczne pokazują, że obecnie nawet 84% polskich 15 i 16-latków ma już za sobą przygody z piciem alkoholu, podczas gdy jeszcze niedawno odsetek takich nastolatków był znacznie niższy. Dodatkowo alkohol jest również główną przyczyną śmierci oraz kalectwa u osób z przedziału wiekowego 15-21 lat. Do naszego ośrodka również coraz częściej na leczenie zgłaszają się osoby nieletnie.

Jak przestać pić piwo, alkohol samemu - zacznij od przyczyny

Alkoholizm nie musi być uwarunkowany w sposób jednoznaczny. Nie zawsze da się jasno określić, co jest przyczyną nadużywania alkoholu u danej osoby. Najczęściej nie ma jednego konkretnego powodu, który dałoby się po prostu wyeliminować i w ten sposób rozwiązać problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Z reguły kwestia ta jest dużo bardziej złożona.

Żeby skończyć z piciem alkoholu najważniejsze jest przede wszystkim uświadomienie sobie tego problemu i przyznanie się do niego, a także do tego, że potrzebuje się pomocy. Aby skutecznie skończyć z nałogiem należy podjąć pewne kroki. Pierwszym z nich powinno być skierowanie się do ośrodka leczenia uzależnień na odpowiednią terapię. Jeśli alkoholu było naprawdę dużo, to w pierwszej kolejności należy zacząć od oddziału detoksykacyjnego. Jeżeli uzależnienie osoby chorej trwa już długi okres czasu, to cały proces odstawiania alkoholu powinien się odbywać pod kontrolą lekarza, gdyż po odstawieniu alkoholu mogą się pojawić pewne powikłania.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy przed śmiercią alkoholika

Obawiasz się, że Ty lub Twój bliski jest w ostatnim stadium alkoholizmu? Sprawdź jakie są fazy alkholizmu i objawy przed śmiercią alkoholika.

Jak rozmawiać z alkoholikiem

Jak rozmowa z osobą uzależnioną powinna wyglądać? Co powinniśmy zrobić, żeby się do niej właściwie przygotować? Znajdziesz tutaj kilka wskazówek i sposobów.

Ciąg alkoholowy (cug)

Utrata kontroli w piciu alkoholu w połączeniu z mało komfortowymi i ciężkimi do zniesienia objawami zespołu abstynencyjnego. Dowiesz się co to jest ciąg alkoholowy i jak sobie z tym radzić.

Zadzwoń +48 517 670 054