Jak rozmawiać z alkoholikiem - przykładowa rozmowa i skuteczne metody

W przypadku praktycznie każdej rodziny osoby uzależnionej nadchodzi taki moment w życiu, że mówią sobie dość. W końcu nie da się w nieskończoność udawać, że wszystko jest w porządku i że nic niepokojącego się nie dzieje, gdy jednocześnie obserwuje się, że bliska osoba traci panowanie nad ilością i częstotliwością picia alkoholu, a w konsekwencji nad sobą i swoim życiem. Bardzo często zdarza się, że osoby z otoczenia bardzo długo milczą i nie wspominają głośno problemy.

Z reguły dotyczy do kobiet. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. O problemie z alkoholem należy mówić głośno i nie zamiatać tego problemu pod dywan. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat tego, w jaki sposób rozmawiać z alkoholikiem.

Jak rozmawiać z alkoholikiem

Wiemy już jak nie powinna wyglądać rozmowa z osobą chorą. W takiej sytuacji jak ta rozmowa z osobą uzależnioną powinna wyglądać? Co powinniśmy zrobić, żeby się do niej właściwie przygotować. Poniżej przedstawiamy krok po kroku instrukcję, która pozwoli nam przygotować się odpowiednio do tej rozmowy.

  1. Postaraj się wyciszyć swoje emocje przed rozmową. Jeśli Twoim motywatorem do przeprowadzenia rozmowy jest złość, to postaraj się wcześniej porozmawiać o niej z osobą postronna, żeby poukładać sobie swoje emocje. Bardzo ważne jest, abyś czuł wewnętrzną stabilizację i siłę, do stawienia czoła tej sytuacji.
  2. Ułóż sobie scenariusz rozmowy w głowie. Jeśli potrzebujesz pomocy, to możesz wcześniej sam porozmawiać ze specjalistą z profesjonalnego ośrodka terapii uzależnień. Taka osoba może udzielić wskazówek i wsparcia nawet podczas rozmowy telefonicznej. Jeśli natomiast obawiasz się, że podczas rozmowy zapomnisz o czymś ważnym, to możesz sobie wcześniej zapisać na kartce rzeczy, o których chciałbyś powiedzieć i w jaki sposób, a następnie skorzystać z tego tekstu.
  3. Wybierz odpowiedni moment do przeprowadzenia rozmowy. Nie decyduj się na przeprowadzenie rozmowy, gdy osoba jest pod wpływem alkoholu, bardzo ważne jest, żeby była ona trzeźwa podczas rozmowy.
  4. Zaproś alkoholika do rozmowy w spokojny sposób.
  5. Do obecności w rozmowie możesz zaprosić również innych członków rodziny czy inne bliskie osoby, możesz w tym celu zorganizować spotkanie. Dzięki temu ty będziesz czuć, że masz wsparcie, a z drugiej strony włączenie do rozmowy innych bliskich osób czy przyjaciół może sprawić, że osoba uzależniona szybciej zrozumie, że jego choroba wpływa nie tylko na jego życie, ale dotyka również inne, bliskie mu osoby. To bardzo ważne i może przynieść korzystny skutek.
  6. Zacznij od przestawienia osobie chorej faktów. Najlepiej zrób to w taki sposób, jakbyś przedstawiał sytuację osobie trzeciej, całkowicie niezwiązanej z sytuacją. Postaraj się zachować pewien dystans. Możesz np. powiedzieć "kiedyś spędzaliśmy razem dużo czasu, robiliśmy ciekawe rzeczy, chodziliśmy do kina czy jeździliśmy na wycieczki, teraz ten czas poświęcasz na picie alkoholu; chciałabym odzyskać ten czas; martwię się o Ciebie i Twoje zdrowie".
  7. Staraj się mówić o tych aspektach go choroby, przez które cierpią bliskie mu osoby, ale rób to w taki sposób, żeby nie poczuł się on zaatakowany czy osaczony. Należy mu pokazać, że dzieje się coś bardzo niedobrego, co negatywnie wpływa na życie jego oraz bliskich mu osób. Postaraj się werbalnie przekazać te uczucia, które czujesz w związku z jego chorobą.
  8. Jeśli osoba uzależniona będzie chciała Ci coś przekazać, to wysłuchaj jej spokojnie. Nie wchodź z nim w dyskusję i nie neguj jego wypowiedzi.
  9. Jeśli czujesz, że wszystko zostało już powiedziane, to na sam koniec rozmowy zasugeruj osobie uzależnionej, że nie chcesz zostawić go samego z tym problemem i zrobisz wszystko, żeby tylko mu pomóc.
jak rozmawiać z alkoholikiem przykładowa rozmowa

Przykładowa rozmowa z alkoholikiem

Rozpoczęcie rozmowy z alkoholikiem na temat jego problemu w wielu przypadkach może sprawiać pewien dyskomfort i powodować frustrację. Nie powinno to dziwić – w końcu nie każdy musi od razu wiedzieć jak pomóc alkoholikowi. Tego również trzeba się nauczyć.

Jednak mimo tego, ze rozmowa może być problematyczna, to nie należy jej odkładać na później, gdyż może to niekorzystnie wpłynąć nie tylko na osobę uzależnioną, ale również na osoby w jej otoczeniu. Uzależnienie od alkoholu to choroba, która pogłębia się z upływem czasu. Im dłużej dana osoba jest chora, tym trudniej jest jej podjąć decyzję o leczeniu i tym trudniej będzie się z niej wyleczyć.

Jak rozmawiać z alkoholikiem aby namówić go na leczenie

Niestety w leczeniu uzależnienia bardzo ważną kwestią jest to, że alkoholik musi sam tego chcieć. Jeśli wyślemy go na odwyk "na siłę", to niestety taka terapia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Taka osoba sama musi zrozumieć, że potrzebuje pomocy, dopiero wtedy leczenie ma sens.

Z tego względu należy reagować jak najszybciej. Z reguły osoby uzależnione bagatelizują swój problem, próbują go ukryć, wymyślają i kombinują. Działają u nich mechanizmy wykluczające obiektywną ocenę sytuacji. Dlatego trzeba tutaj zastosować odpowiednie podejście, w pierwszej kolejności najlepiej, żeby zrobił to ktoś bliski tym osobom. Taka rozmowa z pewnością nie będzie prosta, dlatego należy zrobić wszystko, żeby ustrzec się różnych błędów. Jak powinniśmy rozpoczynać taką rozmowę, żeby nie zrobić błędu?

Jak zacząć rozmowę z alkoholikiem?

Jeżeli zbyt długo zwlekamy z rozpoczęciem rozmowy z osobą uzależnioną, czekamy miesiącami czy latami, to nasza frustracja narasta i w końcu wybuchamy. Nie jest to najlepszy sposób, żeby rozpoczynać rozmowę z osobą chorą na temat jego uzależnienia. Gdy wybuchamy, to osoba uzależniona zostaje wprost przygnieciona falą naszych emocji – rozpaczy, złości, a nawet nienawiści. Zalewamy osobę chorą naszymi pretensjami, żalami, oskarżeniami, zakazami czy nakazami. Zdarza się, że wykrzyczymy do takiej osoby zdania w stylu „zniszczyłeś mi życie”, „to wszystko Twoja wina”, „zrób z tym coś”, „dłużej nie wytrzymam”.

Takie komunikaty często wynikają z naszego bólu i frustracji, ale niestety do niczego one nie prowadzą i są po prostu ślepą uliczką. W rezultacie osoba chora zaczyna się bronić i odpierać nasze ataki. W takiej sytuacji zachowanie „zimnej krwi” jest wręcz niemożliwie. Koniec takiej rozmowy stosunkowo łatwo można sobie wyobrazić.

Zmowa milczenia

Milczenie osób z otoczenia bardzo często obserwowane jest w przypadku choroby alkoholowej i jest częstym elementem tej choroby. Osoby mieszkające z osobą uzależnioną pod jednym dachem bardzo często przez długi czas udają, że nic się nie dzieje i że wszystko jest w porządku. Takie osoby są osobami współuzależnionymi i również potrzebują specjalistycznej pomocy.

Idealnym przykładem obrazującym taką sytuację jest np. matka mówiąca do dzieci, żeby były cicho, bo tatuś trochę wypił i nie należy mu przeszkadzać, bo potrzebuje ciszy i spokoju. Zaczyna się ukrywanie całej sytuacji i zmowa milczenia. Co jest tego przyczyną? W dużej mierze zdenerwowanie i strach. Nie wiadomo, co powiedzieć i w jaki sposób. Nie chcemy danej osoby zdenerwować. Wolimy nie komentować i liczyć, że sytuacja w najbliższej przyszłości ulegnie poprawie i problem się rozwiąże bez naszego udziału. Niestety rzadko kiedy tak się dzieje. Musimy działać – należy pamiętać, że w tej sytuacji chodzi nie tylko o zdrowie i życie danej osoby, ale również często członków rodziny. Statystyki mówią same za siebie – najwięcej tragedii zdarza się pod wpływem upojenia alkoholowego.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy przed śmiercią alkoholika

Obawiasz się, że Ty lub Twój bliski jest w ostatnim stadium alkoholizmu? Sprawdź jakie są fazy alkholizmu i objawy przed śmiercią alkoholika.

Jak przestać pić alkohol

Dla osób uzależnionych kontrolowanie picia alkoholu jest niesamowicie problematyczne i trudne. Jak w takim razie skończyć z piciem alkoholu i pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie?

Jak przestać pić alkohol

Dla osób uzależnionych kontrolowanie picia alkoholu jest niesamowicie problematyczne i trudne. Jak w takim razie skończyć z piciem alkoholu i pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie?

Zadzwoń +48 517 670 054