Jakie argumenty trafiają do alkoholika

Alkoholizm jest chorobą, która współcześnie dotyka coraz więcej osób. Jednym z negatywnych skutków tej choroby jest destabilizacja praktycznie wszystkich stref życia osoby uzależnionej oraz bliskich osób z jej otoczenia. Nie powinien więc dziwić fakt, że w takiej sytuacji rodzina i przyjaciele osoby uzależnionej próbują interweniować.

Starają się oni przekonać alkoholika do tego, żeby rzucił picie oraz zaczął się leczyć. Starają się pomóc, gdyż zależy im na danej osobie. Niestety w większości przypadków (nawet 99% przypadków) nie udaje im się odnieść sukcesu.

Podczas pracy terapeutycznej bardzo często można się spotkać z następującymi pytaniami zadawanymi przez bliskich osoby uzależnionej:

 • Jak zmotywować alkoholika do leczenia?
 • Jakie argumenty trafiają do alkoholika?
 • Jak zmusić alkoholika do leczenia?
 • Jak pomóc osobie uzależnionej?
 • Jak radzić sobie z alkoholikiem?

W poniższym artykule znajdziecie odpowiedzi na wszystkie z powyższych pytań. Część odpowiedzi może być dla was zaskakująca, ale są one oparte na wieloletnim doświadczeniu w pracy zarówno z osobami uzależnionymi, jak również współuzależnionymi.

jakie argumenty trafiają do alkoholika

Jakie argumenty trafiają do alkoholika - przykłady

Poniżej znajdziesz listę kilku przykładowych argumentów, które można wykorzystać podczas rozmowy z alkoholikiem:

 • "ciężko mi będzie z Tobą żyć, skoro picie jest dla Ciebie ważniejsze"
 • "skoro wybierasz picie, to nam nie po drodze ze sobą"
 • "nie będę Ci pomagać i załatwiać za Ciebie spraw - nie chcę tego robić"
 • "lubię/kocham Cię, ale nie zgadzam się na uczestnictwo w takim życiu, które rujnuje Ciebie i mnie - nie jest to zgodne z wyznawanymi przeze mnie wartościami"
 • "jesteś moim przyjacielem, mężem, ojcem, ale albo pójdziesz się leczyć, albo wybieram inne życie - bez Ciebie".

Są to bardzo proste zdania, ale trzeba mieć w sobie dużo siły, żeby je użyć. Zanim się na to zdecydujesz, pamiętaj, że musisz być w stanie zrobić to, co zapowiedziałeś osobie chorej. Nie używaj ich pochopnie, jeśli wiesz, że nie będziesz w stanie zrealizować tego, co powiedziałeś. Bardzo często zdobycie się na takie działania wymaga wsparcia bliskich osób, a także pomocy terapeutów. Nasz ośrodek jest w stanie zapewnić Ci taką pomoc.

Jak pomóc alkoholowi wyjść z nałogu

Większości osób słowo "pomoc" kojarzy się z podjęciem działań na rzecz innej osoby lub sprawieniem, że ciężka sytuacja, w której osoba potrzebująca się znajduje, stanie się mniej uciążliwa. Niestety w przypadku choroby alkoholowej, będącej chorobą kłamstw i zaprzeczeń, taka pomoc zwyczajnie nie działa, a nawet może spowodować odwrotny skutek. Poniżej kilka przykładów.

 • Jeżeli osoba uzależniona zwymiotuje na swoje ubrania, pobrudzi je czy zniszczy, to jego bliscy piorą te ubrania i je czyszczą.
 • Jeżeli osoba uzależniona jest pijana do tego stopnia, że się przewraca czy to w domu czy w miejscu publicznym, to bliskie osoby jej pomagają, podnoszą ją, przenoszą w inne miejsce czy kładą do łóżka.
 • Ukrywanie choroby alkoholowej bliskiej nam osoby przed światem i tuszowanie negatywnych zachowań takiej osoby.
 • Kiedy alkoholik nie jest w stanie zwlec się rano z łóżka i iść do pracy, to jego bliscy załatwiają mu zwolnienia lekarskie lub usprawiedliwiają jego nieobecność w pracy w inny sposób.

Wszystkie te działania zamiast pomagać, jedynie stwarzają komfort chorobie alkoholowej i pozwalają na jej dalszy rozwój. Jeżeli osoba uzależniona nie musi stawiać czoła negatywnym konsekwencjom swoich własnych zachowań, bo my robimy to za nią, to zamiast pomagać takiej osobie, tylko jej szkodzimy. W ten sposób pomagamy jedynie chorobie.

Wiemy, że ciężko jest przejść obojętnie obok problemów osoby uzależnionej i jej nie "pomóc". W końcu kochamy tą osobę i jest ona dla nas ważna. Dokładnie w tym momencie, w którym pomagamy, uruchamiają się mechanizmy współuzależnienia.

Pamiętajmy jednak, że tak długo, jak długo osoba uzależniona nie odczuwa negatywnych konsekwencji swojej choroby, to nie widzi ona sensu leczenia. Dopiero wtedy, gdy będzie musiała sobie sama radzić z tymi konsekwencjami jest szansa, że zdecyduje się ona na leczenie. Oczywiście nie zawsze jest to prawda - część osób nie decyduje się na leczenie nawet wtedy, gdy ponosi negatywne konsekwencje swoich działań.

Wiemy już, czego nie powinniśmy robić, gdy bliska nam osoba jest uzależniona. A co możemy zrobić?

Szukając jakie argumenty trafiają do alkoholika nie zapominaj o sobie

Jeżeli bliska nam osoba cierpi na chorobę alkoholową, to niestety wiąże się to z tym, że sami jesteśmy zmuszeni funkcjonować na co dzień w sytuacji destrukcyjnej. Może się to wiązać z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym również ze zjawiskiem współuzależnienia.

Najczęściej osoba dotknięta współuzależnieniem nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego wspominamy o tej kwestii?

Jeżeli chcemy pomóc osobie uzależnionej, to w pierwszej kolejności musimy zadbać o siebie i o własną kondycję psychiczną. Dzięki kontaktowi z psychoterapeutą lub terapeutą uzależnień będziemy w stanie zrozumieć swoją obecną sytuację, w tym m.in.:

 • zrozumiemy siebie i motywy naszych działań,
 • poznamy mechanizm, które odpowiadają za zjawisko współuzależnienia,
 • poznamy odpowiedzi na pytania dlaczego cierpimy, dlaczego jesteśmy współuzależnieni, dlaczego czujemy się coraz gorzej, dlaczego ciągle musimy wszystko kontrolować, dlaczego nasze działania nie przynoszą żadnych korzyści i wiele, wiele innych.

Na spotkaniach osoby współuzależnionej z terapeutą, to osoba współuzależniona jest najważniejsza, a nie alkoholik. Cały proces terapeutyczny koncentruje się na osobie współuzależnionej. W trakcie takich spotkań osoba współuzależniona dowiaduje się, co powinna zrobić, żeby pomóc przede wszystkim sobie, a dopiero potem alkoholikowi. Dzięki spotkaniom z terapeutą taka osoba dowiaduje się:

 • jak dokładnie działają mechanizmy uzależnienia,
 • dlaczego osoba uzależniona zachowuje się w taki właśnie sposób,
 • dlaczego tak ciężko pomóc osobie uzależnionej i dlaczego interwencje nie przynoszą praktycznie żadnych skutków,
 • w jaki sposób pomóc alkoholikowi.

Jak radzić sobie z alkoholikiem

Alkoholizm jest chorobą, która potrzebuje zamknięcia i ukrycia. Z tego względu naszym pierwszym krokiem powinno być odkrycie tej choroby. Nie należy udawać, że nic się nie dzieje, że nie ma żadnego problemu. Nie wolno ukrywać alkoholizmu. Należy jasno i otwarcie mówić o tym, że alkoholizm jest chorobą i wymaga leczenia.

Nie pomagajmy poprzez ukrywanie problemu.

Pamiętajmy, że alkoholizmu nie leczy się w domu. Jest to poważna choroba, a żadnej poważnej choroby przecież nie leczymy samodzielnie w domu.

Niestety alkoholika nie da się racjonalnie przekonać. Nie wystarczy, że usiądziemy z nim do stołu i porozmawiamy, przedstawimy racjonalnie wszystkie fakty. Alkoholik raczej nigdy nie przyzna nam racji i nie przyzna, że potrzebuje leczenia.

Osoby chorej nie należy straszyć i szantażować, zwłaszcza wtedy, gdy nie jesteśmy gotowi na zrealizowanie naszych gróźb. Alkoholik szybko zda sobie sprawę, że nasze groźby nie mają żadnego pokrycia i nie będzie sobie nic z nich robił.

Bardzo często alkoholik przyznaje się do swojej choroby dopiero po tygodniu czy nawet dwóch intensywnej pracy w ośrodku leczenia uzależnień.

Alkoholicy rzadko kiedy decydują się na leczenie, dlatego że tego chcą. Najczęściej są oni do tego zmuszeni - trafiają na leczenie pod przymusem lub pod groźbą, że utracą coś dla nich cennego (pracę, rodzinę, dom).

Jakie argumenty trafiają do alkoholika kiedy chcesz przekonać go do leczenia

Zdarzają się sytuację, że osoba chora, której chciałbyś pomóc nie należy do Twojej rodziny. Jest Twoim przyjacielem, współpracownikiem, kolegą czy koleżanką. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie ukrywaj problemu. Porozmawiaj szczerze z osobą uzależnioną, powiedz jej, że widzisz, że ma problem i że potrzebuje leczenia. Nie pomagaj osobie chorej ukrywać jej choroby przed rodziną, nawet gdy Cię o to prosi. Ukrywanie choroby pozwala jej się dalej rozwijać. Jest to najgorsze, co możesz zrobić, dla osoby na której Ci zależy.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Jak przestać pić alkohol

Dla osób uzależnionych kontrolowanie picia alkoholu jest niesamowicie problematyczne i trudne. Jak w takim razie skończyć z piciem alkoholu i pokonać chorobę, jaką jest uzależnienie?

Jak rozmawiać z alkoholikiem

Jak rozmowa z osobą uzależnioną powinna wyglądać? Co powinniśmy zrobić, żeby się do niej właściwie przygotować? Znajdziesz tutaj kilka wskazówek i sposobów.

Zadzwoń +48 517 670 054