Zapaść alkoholowa - co to jest, objawy, przyczyny i sposób leczenia

Zapaść alkoholowa jest to stan zagrożenia życia, który najczęściej pojawia się jako rezultat długotrwałej choroby alkoholowej. Nie jest to jednak jedyny powód. Zdarza się, że zapaść alkoholowa może pojawić się u osób, które spożywają alkohol okazjonalnie lub spożyły go jednorazowo, ale po prostu przesadziły z jego ilością.

Co to jest zapaść alkoholowa i jak się objawia? Po czym można ją rozpoznać? W jaki sposób pomóc osobie, u której wystąpił ten stan zagrożenia życia? Poniżej znajdziesz przykładowe objawy, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z zapaścią alkoholową, dowiesz się, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia oraz jak udzielić pierwszej pomocy osobie, u której te objawy wystąpiły.

Jeśli chcesz dowiedziec się jak sobie poradzić z zapaścią alkoholową warto skorzystać z pomocy specjalistów z naszego ośrodka leczenia uzależnień.

Co to jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa najczęściej dotyczy osób dotkniętych chorobą alkoholową – w przypadku nadmiernego spożycia alkoholu pojawia się zapaść krążeniowa objawiająca się spłyceniem oddechu oraz przyspieszeniem tętna przy jednoczesnym jego osłabnięciu.

Wynika to z tego, że serce wyrzuca za małą ilość krwi do krwiobiegu, co powoduje zmniejszenie ciśnienia krwi oraz spadek ilości tlenu i innych substancji odżywczych dostarczanych do organów. W wyniku zapaści alkoholowej może również dojść do utraty przytomności, a także do zatrzymania oddechu u danej osoby.

Jeżeli osoba nadużywająca alkoholu spożywa również narkotyki lub pali papierosy, to ryzyko pojawienia się u niej zapaści alkoholowej jest znacznie wyższe niż w przypadku osoby ograniczającej się wyłącznie do spożywania alkoholu. W skrajnym przypadku zapaść alkoholowa może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i niedokrwienia mózgu, dlatego tak ważne jest, żeby szybko zareagować i udzielić pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiła zapaść alkoholowa. W ten sposób można uratować jej życie.

zapaść alkoholowa co to jest objawy

Przyczyny zapaści alkoholowej

Co w ogóle sprawia, że zapaść alkoholowa się pojawia? Dlaczego się ona pojawia? Przyczyny zapaści alkoholowej, jej objawy, a także sposób leczenia są ze sobą ściśle powiązane. Główną przyczyną powodującą pojawienie się zapaści alkoholowej jest zatrucie alkoholem, czyli innymi słowy spożycie zbyt dużej ilości alkoholu w zbyt krótkim okresie czasu w stosunku do okresu jego metabolizowania.

Z tego względu zapaść alkoholowa może się pojawić nie tylko u alkoholików regularnie nadużywających alkoholu, ale również u osób, które alkohol piją naprawdę sporadycznie i jednorazowo spożyły zbyt dużą jego ilość. Nie zawsze od razu wiadomo, że ilość spożytego alkoholu była zbyt duża i pojawi się zapaść alkoholowa. Gdy alkohol jest spożywany bardzo szybko, na przykład podczas imprezy, wówczas objawy nie od razu się pokażą. Dopiero po pewnym czasie można zaobserwować pojawienie się stężonych efektów będących wynikiem wcześniejszego spożycia alkoholu.

Zapaść alkoholowa – objawy

Po czym rozpoznać zapaść alkoholową? Do pierwszych objawów należą przede wszystkim zawroty głowy, nudności oraz wymioty. Osoba chora uskarża się również na uczucie zimna oraz odczuwa niepokój.

W następnej kolejności może pojawić się spłycony oddech, nadmierna potliwość, bladość skóry oraz nasilone pragnienie, może pojawić się również uczucie duszności. Nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie. Jeżeli dojdzie do utraty przytomności u osoby w stanie zapaści alkoholowej, to można zaobserwować u niej również spłycenie i przyspieszenie oddechu, a także przyspieszenie i osłabienie tętna.

W najgorszym przypadku może dojść nawet do sytuacji zagrożenia życia, czyli do zatrzymania akcji serca i zatrzymania oddechu. Istotne jest to, że nie zawsze da się w sposób jednoznaczny stwierdzić, że mamy do czynienia z zapaścią alkoholową.

Niekiedy objawy mogą przypominać objawy występujące po spożyciu alkoholu i będące efektem tego spożycia, a niekoniecznie toksyczności alkoholu. Dodatkowo część tych objawów pokrywa się z objawami wskazującymi na zespół abstynencyjny. Objawami, które bezwzględnie powinny zaalarmować otoczenie i spowodować wezwanie karetki są jednak spłycony oddech, drgawki oraz słabnące tętno. Tych objawów pod żadnym pozorem nie można lekceważyć.

Pierwsza pomoc przy zapaści alkoholowej

W przypadku zaobserwowania objawów zapaści alkoholowej należy bezzwłocznie zadzwonić po karetkę – jeśli zlekceważymy pierwsze objawy, to może dojść nawet do niedokrwienia mózgu, które w konsekwencji może doprowadzić do zatrzymania akcji serca i śmierci danej osoby.

Nie należy obawiać się dzwonienia po pomoc, jeśli zauważamy, że stan danej osoby jest niepokojący. Należy zadzwonić i dokładnie opisać całą sytuację i wszystkie zaobserwowane objawy, a następnie wykonywać wszystkie polecenia dyspozytora. Szybka pomoc może uratować takiej osobie życie.

Jeśli ktoś zaczyna się skarżyć na pojawienie się początkowych objawów, to pod żadnym pozorem nie należy zostawiać takiej osoby samej sobie, powinna przebywać pod stałym nadzorem. Chwilową ulgę mogą przynieść takiej osobie chłodne kompresy na czoło i kark, natomiast nie powinno się jej podawać żadnych płynów ani pokarmów.

Jeśli osoba straciła przytomność i nie kontaktuje, ale oddycha, to należy ją ułożyć w pozycji bocznej ustalonej, tak aby zminimalizować ryzyko zadławienia i uduszenia się wymiotami, gdyby do nich doszło. Stan takiej osoby należy ciągle kontrolować, tak aby w momencie zatrzymania akcji serca móc niezwłocznie rozpocząć resuscytację.

Osoba, u której doszło do zapaści alkoholowej powinna być w możliwie najkrótszym terminie poddana specjalistycznemu odtruciu alkoholowemu. Wezwany zespół ratunkowy rozpoczyna w takiej sytuacji usuwanie toksyn z organizmu osoby zatrutej. Gdy uda się ustabilizować sytuację i wyciągnąć daną osobę z zapaści alkoholowej, to kolejnym krokiem powinien być dla niej udział w terapii leczenia uzależnień, tak aby spróbować wyleczyć chorobę alkoholową. Niestety nie każdy alkoholik decyduje się na podjęcie leczenia nawet w sytuacji, gdy mało nie stracił życia przez alkohol.

Zapaść alkoholowa – i co dalej?

Pojawienie się u danej osoby zapaści alkoholowej powinno być sygnałem, że najwyższa pora pomyśleć o podjęciu leczenia uzależnienia. W takiej sytuacji warto wspierać daną osobę w decyzji o pójściu na odwyk. Niestety alkoholizm jest chorobą, której leczenie nie jest łatwe, gdyż samo przejście detoksu nie wystarczy, aby całkowicie pozbyć się nałogu.

Jeśli w swoim otoczeniu masz osobę zmagającą się z chorobą alkoholową, zaproponuj jej leczenie. Z podjęciem decyzji nie warto czekać, aż pojawi się zapaść alkoholowa, która jest stanem zagrożenia życia i może prowadzić do śmierci. Lepiej w ogóle nie dopuszczać do pojawienia się zapaści.

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, w którym osoba chora może liczyć na specjalistyczną pomoc lekarzy, psychologów i terapeutów. Terapia w takim ośrodku obejmuje nie tylko leczenie, ale również uczy życia w trzeźwości oraz sposobu radzenia sobie z problemami bez sięgania po alkohol. Pamiętaj, że na podjęcie walki o swoje życie i zdrowie nigdy nie jest za późno.

Blog
Przeczytaj również inne wpisy na naszym blogu

Ciąg alkoholowy (cug)

Utrata kontroli w piciu alkoholu w połączeniu z mało komfortowymi i ciężkimi do zniesienia objawami zespołu abstynencyjnego. Dowiesz się co to jest ciąg alkoholowy i jak sobie z tym radzić.

Ostatnie stadium alkoholizmu - objawy przed śmiercią alkoholika

Obawiasz się, że Ty lub Twój bliski jest w ostatnim stadium alkoholizmu? Sprawdź jakie są fazy alkholizmu i objawy przed śmiercią alkoholika.

Głód alkoholowy objawy

Sprawdź jakie są objawy głodu alkoholowego, sygnały ostrzegawcze oraz jego wyzwalacze. Znajdziesz również kilka sposobów na radzenie z głodem alkoholowym.

Zadzwoń +48 517 670 054